Область застосування натрію салициловокислого
Область застосування натрію салициловокислого
Натрій саліциловокислий (саліцилат натрію) – це сіль саліцилової кислоти; білий порошок, що складається з дрібних кристаликів або пластинок (лусочок). Має своєрідний солодкувато-гострий смак і не має запаху. Добре розчиняється як у воді, так і в етиловому спирті. Формула C7H5NaO3.
Отримання:
Саліцилат натрію, як і більшість інших солей, можна отримати прямою взаємодією відповідних кислоти та основи. В даному випадку – саліцилової кислоти та гідроксиду натрію. На виробництві цей реактив одержують методом Кольбе-Шмітта при підвищеній температурі та тиску, пропускаючи потік вуглекислого газу через розчин феноляту натрію.
Застосування:
Основне застосування реагенту в даний час - медицина та косметологія.
• Натрій саліциловокислий широко використовують як болезаспокійливий, жарознижувальний засіб. Це близький родич найпопулярніших ліків для зниження температури – аспірину. Люди, які мають алергію на аспірин, можуть приймати саліцилат, ефективність обох ліків приблизно однакова. У науковій літературі є дані про те, що саліцилат натрію запускає в організмі процес руйнування ракових клітин, проте ця інформація вимагає серйозного підтвердження. Речовина активно застосовується для лікування ревматизму, артриту, міалгій як нестероїдний протизапальний засіб.
• Також цю органічну сіль використовують для виробництва лікувальної косметики – саліцилова кислота та її солі часто входять до складу протизапальних, матуючих та очищувальних засобів для жирної та проблемної шкіри.
• Раніше реактив активно застосовували в харчовій промисловості – він має виражену консервуючу та антимікробну дію. Однак при нагріванні виділяє фенол, який псує смак продукту. В даний час на озброєнні технологів є безліч аналогічних за ефективністю консервантів, які не мають такого недоліку, тому зараз його практично не використовують.
Заходи безпеки:
При роботі слід бути обережними. Дрібнодисперсний пил при вдиханні може викликати подразнення дихальних шляхів, кашель, ядуху. При роботі з реактивом потрібно також стежити за станом шкіри рук, оскільки він може спричинити лущення та сухість.
При попаданні великої кількості реагенту всередину (передозуванні) можлива поява шуму у вухах, нудоти, блювання, підвищеної пітливості.
- рН у розчинах. Що це значить. Чим і як визначають.рН у розчинах. Що це значить. Чим і як визначають.Повна версія статті
- Характеристики плавикової кислоти та застосування в промисловостіХарактеристики плавикової кислоти та застосування в промисловостіПовна версія статті