Все про шліфах.
Скляні шлифы дозволяють зробити з'єднання збірно-розбірними. Шлифы випускають:
- нормальні, конусні взаємозамінні (стандартизовані);
- спеціалізовані, з індивідуальною шліфуванням, заміні не підлягають (зазвичай такі шлифы встановлюють у кранів);
- прозорі конусні шлифы;
- сферичні нормальні шлифы;
- плоскі шлифы.
Нормальні конусні шлифы
Найбільш часто застосовуються нормальні конусні шлифы. Вони випускаються відповідно до міжнародних стандартів і, приміром, колба-реактор від Симакса з пришлифованной горловиною відмінно підійде до холодильника з нижньою керн, російського або німецького виробництва. Для з'єднання деталей з різними горловинами випускають великий асортимент перехідних пристосувань: керни, муфти, алонжи, вигини, насадки, переходи, адаптери, роз'єми, пробки з відводом, насадки, краплевловлювачі та ін.
Як підігнати шлифы один до одного
Недоліком конусних шліфів є їх можливе заклинювання. Щоб цього уникнути, застосовують спеціальні мастила і ретельне припасування шліфів. Якість шліфованого з'єднання визначають по тому, є чи немає погойдування керна в муфті, а також по тому, чи легко провертається керн в муфті. Похитування бути не повинно, а провертання має бути легким.
Якщо керн і муфта недостатньо добре підходять один до одного, то це можна виправити або в майстерні на спеціалізованому верстаті, або прямо в лабораторії, вручну. Для ручної підгонки на вологий шліф наносять абразив (порошок, паста ГОІ) і провертають керн в муфті в різні сторони; у міру потреби абразив додають. Зазвичай, щоб отримати ретельно підігнаний шліф, вистачає 10-30 хвилин. Ручна підгонка займає не так багато часу і позбавляє від багатьох проблем використання неякісних шліфів. Погано підігнані шлифы часто клин і ламаються при спробі їх розібрати. Збільшення кількості мастила рідко вирішує проблему, оскільки мастило швидко вимивається з зазорів або витікає при нагріванні. До того ж вона може забруднити реактиви або затвердіти під їх дією.
Прозорі конусні шлифы
У тих випадках, коли використання будь-яких мастила небажано, використовують прозорі шлифы. Їх типорозміри відповідають звичайним матовим, але їх поверхні абсолютно рівні, тому шліф і виглядає прозорим. Гладкі поверхні прилягають один до одного набагато щільніше, ніж у звичайних матових шліфів, тому для герметичного з'єднання мастило не потрібна. Однак такі шлифы підгонці в лабораторних умовах не підлягають, тому визначальним для прозорих шліфів є їх заводське якість.
Сферичні нормальні шлифы
Сферичні шлифы складаються з чашки і вставляють в них кулі, який закріплюється спеціальними затискачами. Шлифы цього виду складніше у виготовленні і експлуатації, тому застосовуються рідко, тільки у спеціалізованих пристроях, наприклад, в ротаційних випарниках, у яких рухомі сполуки піддаються навантаження на вигин.
Плоскі шлифы
Плоскі шлифы застосовують при з'єднанні великих деталей, наприклад, основи та кришки эксикатора, реактора та його кришки ковпаків і підставки і т. п. Якщо потрібно, шлифы можна змащувати і/або зміцнювати струбцинами з м'якими прокладками.
- рН у розчинах. Що це значить. Чим і як визначають.рН у розчинах. Що це значить. Чим і як визначають.Повна версія статті
- Характеристики плавикової кислоти та застосування в промисловостіХарактеристики плавикової кислоти та застосування в промисловостіПовна версія статті