Кальцій і калій. Чим вони корисні нам і допомагають один одному?
Калій здатний допомогти підтримувати баланс кальцію в організмі і зменшити його втрату. Будучи важливим компонентом наших кісток і зубів, він відіграє ключову роль у функціонуванні нервової системи, скорочення м'язів і згортання крові. Тому необхідно вживати досить кальцію, не допускаючи падіння його рівня в крові нижче норми. Акцент варто зробити на слові «досить».
У середньому організм засвоює близько 30% кальцію з вживаних нами продуктів і напоїв, але ця цифра може змінюватись в залежності від ряду факторів, що впливають на швидкість і якість абсорбції, і на кількість кальцію, який потім виділяється організмом разом із сечею.
Кальцій зараз додається до всього: в пастеризоване молоко, дитячу суміш, апельсиновий сік, сухі сніданки. Безумовно, організму необхідний кальцій. Але це не відноситься безпосередньо до добавок кальцію.
Ряд досліджень показує, що добавки кальцію підвищують ризик виникнення серцево-судинних захворювань та інших проблем, а також не приносять великої користі кісток.
Калій, як і кальцій, допомагає регулювати функцію серця, а в додаток значущий для активності м'язів і нервової системи. Калій також задіяний у функціонуванні нирок і важливий для балансу рідини в організмі і вироблення енергії. Організм людини отримує калій через харчові джерела або спеціальні добавки. Що виводиться з організму, решта зберігається в м'язах і клітинах.
Абсорбція кальціюВітаміни D, K і мінерали, в тому числі і калій, допомагають організму засвоювати більше кальцію. Скільки кальцію засвоїть організм, залежить від кількості споживаного кальцію. Важливо пам'ятати, що цей процес сповільнюється в міру того, як ви збільшуєте його споживання!
Вік — ще один фактор, який впливає на абсорбцію кальцію: ця здатність організму поступово втрачається у дорослому віці, і така тенденція зберігається по мірі старіння.
Продукти, які ви їсте, також можуть впливати на засвоєння кальцію. Так, фитиновая і оксалатная (вона ж щавлевої) кислоти суттєво зменшують його всмоктування. Тому має значення правильне поєднання продуктів: адже важливі не тільки смакове і естетичне задоволення, але користь!
Кальцій і серцево-судинна системаПрийнято вважати, що артеріальні бляшки — це просто накопичення холестерину. Але величезний відсоток цих бляшок кальцинированы. Відкладення кальцію схожі на бетон, який цементує артерії, надаючи згубний вплив на їх еластичність.
Саме кальцій викликає артеріальну жорсткість.
Немає чітких доказів того, що добавки кальцію забезпечують захист від переломів, але є численні дані про негативний вплив їх наздоровье.Особливо важливо про це пам'ятати жінкам в постменопаузі.
Для передачі кальцію в кісткову систему необхідний баланс гормонів. Але коли гормони виходять з рівноваги, що це змушує кальцій поступово виходити з кісток і направлятися в артерії. Тому ризик серцевих захворювань може істотно зрости з настанням менопаузи (за деякими даними цей показник може становити цілих 360%).
Кальцій повинен надходити в організм у біодоступність формі і бути збалансований з вітамінами D, K і важливими мікроелементами — бути частиною здорового раціону харчування.
А як же калій?Суть в тому, що калій здатний підтримувати нормальний баланс кальцію в організмі і зменшувати втрату кальцію через сечу.
Але коли калію в організмі накопичується занадто багато, теж недобре, т. к. виникає гіперкаліємія. Цей стан є поширеною причиною серцевих аритмій. При цьому можна спостерігати м'язову слабкість, втома, нерегулярне серцебиття (аж до раптової зупинки серця).
Гостра гіперкаліємія — це те, що вимагає невідкладної медичної допомоги.
І тут на допомогу приходить кальцій! Екстрене лікування гіперкаліємії зазвичай полягає у введенні кальцію внутрішньовенно (частіше у вигляді хлориду кальцію або глюконату кальцію).
Простіше кажучи, найбільш ефективний підхід полягає в адекватному споживання натуральних продуктів. Тому необхідно урізноманітнити харчування свіжими, сирими, цільними продуктами, які насичені натуральними речовинами — дати організму необхідний ресурс для здорової життєдіяльності.
Гарними джерелами кальцію вважаються листові зелені овочі, брокколі, мигдальне молоко пастеризоване молоко, цитрусові, курага, фініки, артишок.
Калій можна знайти все в тих же апельсинах, сухофруктах, бобах, а також його багато в бананах, йогурті, печеному картоплі, томатної пасти, бурякової бадиллям, молюсках, патоці.
Ось така взаємодія!
- рН у розчинах. Що це значить. Чим і як визначають.рН у розчинах. Що це значить. Чим і як визначають.Повна версія статті
- Характеристики плавикової кислоти та застосування в промисловостіХарактеристики плавикової кислоти та застосування в промисловостіПовна версія статті